شنبه 31 فروردين 1398   05:30:06
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/6/4 يكشنبهکرباسیان در جلسه استیضاح تاکید کرد:
در شفاف سازی اقتصاد کشور پیشگام بوده ایم
وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه استیضاح در پاسخ به سوالات مربوط به شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد کشور و نظارت بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی کشور گفت: برای اولین بار در طول تاریخ، شفاف شدن پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور یکی از اقدامات مهم و اصلی در این حوزه بوده است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، دکتر مسعود کرباسیان با بیان این مطلب اظهار داشت: از اول اردیبهشت‌ماه سالجاری «گزارش پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور» در اختیار عموم قرار گرفته و به صورت مستمر به روزرسانی شده است.
 

وی تصریح کرد: در راستای شفاف‌سازی، گمرک فهرست واردکنندگان کالاهای مختلف از جمله خودروها را به دستور رییس جمهور محترم منتشر کرد و ادامه نیز خواهد داشت.
 

کرباسیان با بیان اینکه در زمینه دولت الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشتاز بوده و  به‌عنوان دستگاه برتر در حوزه دولت الکترونیک شناخته شده، تاکید کرد: از سه زیرمجموعه این وزارتخانه به صورت جداگانه تقدیر به عمل آمده است.
 

همچنین از منظر شاخص‌های عمومی و هم از منظر شاخص های اختصاصی در بین تمام دستگاه‌های اجرایی و وزارت‌خانه‌ها، دستگاه برتر شدیم که می‌دانید بخشی از شاخص‌های عمومی به حوزه سلامت اداری و شفافیت بخشی برمی گردد.
 

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه یکی از ریشه های فساد در دولت تعدد حساب‌های بانکی دستگاه های اجرایی بود، تاکید کرد: ما 190 هزار حساب بانکی دولتی را شناسایی کردیم و بستیم؛ تعدد حساب‌ها، هم مشکل عدم شفافیت داشت و هم مدیریت نقدینگی در کل دولت را به خطر می انداخت.
 

وی با بیان اینکه یکی دیگر از ریشه‌های سوء استفاده و عدم شفافیت، پرداخت غیرمتمرکز حقوق و مزایای کارکنان بود، خاطرنشان کرد: اکنون به 500 دستگاه اجرایی کشور به صورت متمرکز و کاملا شفاف و کاملا حساب شده پرداخت صورت می گیرد. 
 

کرباسیان یکی دیگر از دستاوردهای وزارت اقتصاد را سامانه سنهاب عنوان کرد و گفت: با سامانه نظارت بر صنعت بیمه که به عنوان سامانه برتر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تقدیر شد؛ اکنون تراکنش‌های اصلی صنعت بیمه به خوبی تحت نظارت بیمه مرکزی قرار گرفته است.
 

وی افزود: با تکمیل سامانه جامع اطلاعات دارایی‌های دولت برای اولین بار توانستیم 3 هزار میلیارد تومان اموال دولت، یعنی ارزشی دو برابر نقدینگی کل کشور را شناسایی کنیم.
 

وزیر اقتصاد یادآور شد: مجموعه اقدامات و تلاشها برای مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر باعث گردید تا در سال ۱۳۹۶ ایران رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم مبارزه با قاچاق کالا را در جهان به خود اختصاص دهد.
 

وی افزود: یکی از مواردی که در این دستاوردها نقش داشته، مدرن سازی گمرک بوده است که یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی است.
 

کرباسیان تاکید کرد: استفاده از دستگاه های مدرن در گمرکات کشور که با تاکید بسیار زیاد ما در سال حمایت از کالای ایرانی، تجهیزات مدرن گمرکی نیز توسط متخصصین داخلی طراحی، تولید، نصب و بهره برداری شد.
 

وی در خصوص بازار سرمایه کشور نیز گفت: در راستای ماده ۶ قانون اجرای اصل ۴۴، اطلاعات بیش از ۳۳۰ شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی غیردولتی را توسط سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر و افشا کردیم.
 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، بر اساس پردازش اطلاعات مالی و تکنیک‌های مبارزه با پولشویی، توانستیم 5 هزار کیلو مواد مخدر شامل 4 تن هروئین کشف و شناسایی کنیم، تاکید کرد: دقت کنید که این برای اولین بار است که در این سطح بدون شلیک حتی یک گلوله و فقط با پردازش اطلاعات مالی توسط وزارت اقتصاد، جرائم سازمان یافته شناسایی شده است.
 

کرباسیان یادآور شد: ما پروندهای تخلف و فساد را به دور از هیاهوی رسانه‌ای دنبال کردیم؛ به عنوان مثال در یک پرونده مرتبط با صدور ضمانت های واهی، چند عضو هیات مدیره و دو مدیر عامل را عزل کردیم اما به خاطر تمرکز بر اجرا آن را رسانه‌ای نکردیم. فقط در یک سازمان بیش از بیست نفر تحت پیگرد قضائی قرار گرفته‌اند.
 

وی خاطرنشان کرد: ریشه‌های فساد را در امضاهای طلایی و تراکنش‌های مشکوک بانکی تشخیص دادیم به همین جهت پیگیری Core Banking در بانک های دولتی، توسعه سامانه‌های هوشمند مبارزه با پولشویی و تسهیل مجوزدهی دولت به مردم و کسب وکارها را از روز اول پیگیری کردیم.
 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، دستاوردهای مزبور در یک دوره کمتر از یک سال به دست آمده است، تاکید کرد:  راه ما در زمینه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد ادامه دارد، استقرار نظام حاکمیت شرکتی در بنگاه های دولتی، افشای اطلاعات اقتصادی برای جلوگیری از رانت و تبعیض و بودجه ریزی عملیاتی سه گام ما برای ادامه راه خواهد بود.
 

کرباسیان خطاب به نمایندگان مردم گفت: صادقانه و  دوستانه می پرسم، اگر فکر می کنید کسب رتبه اول جهانی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم جهانی در مبارزه با قاچاق کالا و رتبه اول دولت الکترونیک و شناسایی سه هزار هزار میلیارد تومان املاک دولت،  شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد نیست، پس شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد را در چیست؟
 

وی از نمایندگان پرسید: اگر اعلان عمومی پرداختی های خزانه برای اولین بار در طول تاریخ کشور  شفاف سازی نیست، پس شفاف‌سازی اقتصاد به چه معناست؟
 

کرباسیان با بیان اینکه من از عملکرد وزارت اقتصاد در حوزه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد دفاع می کنم، تاکید کرد: این خواست مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور و شما نمایندگان محترم مجلس است و راهی است بدون بازگشت.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir