وزارت امور اقتصاد و دارایی
صفحه خانه
تماس با ما
همایش سند راهبردی
1394/9/15 يكشنبه همایش بررسی عملکرد سند راهبردی معاونت نظارت مالی سند راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی در همایش سند راهبردی معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور؛ چالش ها و ترویج فرهنگ مدیریت راهبردی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، سید رحمت الله اکرمی طی سخنانی در این همایش  که به مناسبت روزحسابدار در سالن شهید مدرس وزارت اقتصاد برگزار شد، بحث احصاء مطالبات و بدهی های دولت را یکی از موضوعاتی عنوان کرد که از سوی دولت یازدهم با جدیت مورد توجه قرار گرفته است و گفت: روز گذشته، خزانه داری کل کشور، گزارش اولیه بدهی های دولت را در موعد مقرر قانونی تعیین شده، به وزیر اقتصاد ارایه داد تا وی آن را به رئیس جمهور تقدیم کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع همایش، اظهار داشت: دو پروژه از هشت پروژه کلیدی وزارت اقتصاد مربوط به خزانه داری کل کشور است.
این گزارش حاکی است، مشاور وزیر و رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری با تبیین نظام ارزیابی و سامانه مدیریت استراتژیک وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در این همایش قصد داریم مشکلات اجرایی یک سند راهبردی و استراتژیک را بررسی نماییم.
سید مصطفی رضوی اقدامات لازم برای اجرای سند راهبردی توسط یک سازمان را بازبینی شیوه انتخاب مدیران، تغییر روشها و اهداف آموزشی، در نظر گرفتن اصلاحات ساختاری ویژه برای حوزه مدیریتی و بازبینی فرآیندها و معماری مجدد آنها عنوان کرد.
وی افزود: ناکارآمدی روشهای مبارزه با فساد و ساختارهای ناکارآمد، مدیران تحول گرا را در اجرای سند دچار مشکل می کند.
رضوی با بیان اینکه برنامه تحول برای مدیرانی که اعتقادی به تحول ندارند یک چالش است، تصریح کرد: تحول قبل از آنکه مابه ازای خارجی داشته باشد باید در ذهنها و نگاهها رخ دهد.
مشاور وزیر و رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری عدم توانایی در مدیریت تغییر، استراتژی ضعیف و مبهم، طراحی نامناسب عوامل برانگیزاننده، آموزش و هدایت ناکافی، مقاومت ناشی از نگرش ها و اعتقادات ناسازگار با تغییر، کمبود منابع یا تخصص نامناسب، فقدان ارتباطات کافی، آشفتگی درون سازمانی و عدم قابلیت اجرای استراتژیک را از جمله موانع اجرای استراتژی در هر سازمانی برشمرد.
وی همچنین عدم وجود نگاه سیسستمی، عدم استفاده از مدیریت مشارکتی و نیز عدم دسترسی به اطلاعات صحیح و بهنگام را از جمله موانع تفکر استراتژیک عنوان کرد.
رضوی در پایان تاکید کرد: بسیاری از اصول و قواعد مدیریت استراتژیک در سند راهبردی وزارت اقتصاد رعایت گردیده است.
در ادامه این همایش، مجتبی لشگر بلوکی مشاور وزیر اقتصاد طی سخنانی با تبیین استراتژیک و تفکر راهبردی گفت: مدیریت استراتژیک، پل زدن بین اکنون و آینده است.
لشکر بلوکی تصریح کرد: در مدیریت استراتژیک فقط فاصله زمانی مطرح نیست، اختلاف کیفی نقطه آغاز و فرجام نیز مهم است.
وی در ادامه به طرح موضوعاتی از قبیل معماری راهبردی، برنامه ریزی، بنیاد های مدیریت استراتژیک نیز پرداخت.
لشکر بلوکی در پایان انتقال از درآمدهای سیاه نفتی به درآمد های پاک مالیاتی و به عبارتی تامین مالی پایدار دولت و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را از اولویت های وزارت اقتصاد در برنامه ریزی عنوان کرد.
گفتنی است، در پایان این همایش تابلوی اینفوگرافی سند راهبردی وزارت اقتصاد توسط معاون نظارت مالی و خزانه دار کل کشور و مشاور وزیر و رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری رونمایی شد

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 10195